Rusijos valdžios institucijos nepatenkintos pirmąja JAV atsakymo dalimi dėl „saugumo garantijų”. Maskvos atsakas į Vakarų pasiūlymą jau suformuluotas 10 puslapių.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tai pareiškė pirmadienį, vasario 14 d., per susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Pasak jo, Vašingtono atsakas susideda iš dviejų dalių.
„Pirmoje dalyje atsakoma į tris pagrindinius mums rūpimus klausimus, kuriuos išdėstėme: NATO neišplėtimas, mums grėsmę keliančių smogiamųjų ginklų nedislokavimas ir apskritai karinės ir karinės technikos konfigūracijos Europoje grąžinimas į 1997 m. pozicijas, kai buvo pasirašytas NATO ir Rusijos Steigiamasis aktas, kuriame pirmą kartą šiame formate nuskambėjo užduotis užtikrinti saugumo nedalomumą”, – sakė diplomatas.
Kartu jis pažymi, kad JAV pateikė neigiamą atsakymą dėl minėtų klausimų, o tai netenkina Kremliaus.
Be to, Rusijos užsienio reikalų ministras sakė, kad Maskvos atsakymo į Vašingtono ir Briuselio pasiūlymą dėl „saugumo garantijų” projektas jau parengtas iš 10 puslapių.
Ukraina NATO – ultimatumas Rusijai
2021 m. gruodžio 17 d. Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė Rusijos ir JAV sutarties dėl „saugumo garantijų” projektą, kuriame Rusija siūlė NATO atsisakyti priimti Ukrainą ir Gruziją į NATO, taip pat „bet kokios karinės veiklos Ukrainos teritorijoje”. Be to, Kremlius norėjo, kad JAV nesteigtų karinių bazių buvusioje Sovietų Sąjungoje ir nepriimtų šių šalių į NATO.
Todėl sausio 10 d. Ženevoje įvyko JAV ir Rusijos dialogas strateginio stabilumo klausimais, sausio 12 d. – NATO ir Rusijos tarybos posėdis, o sausio 13 d. – ESBO nuolatinės tarybos posėdis.
Sausio 26 d. Rusijos užsienio reikalų ministerija gavo raštišką JAV ambasadoriaus Johno Sullivano atsakymą į Maskvos pasiūlymą dėl „saugumo garantijų”. Tuo pat metu Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pažymėjo, kad JAV atsižvelgė į Ukrainos poziciją atsakydamos į Rusijos pasiūlymą dėl „saugumo garantijų”.